Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jakie funkcje w ludzkim organizmie pełni woda? Dlaczego odgrywa tak ważną rolę, nie tylko w życiu osób aktywnych, ale każdego człowieka i co sprawia, że jest niezbędna do naszego prawidłowego funkcjonowania?

Zacznijmy od podstaw.

Warto mieć świadomość, że organizm człowieka składa się z około 60-70% właśnie z wody. Nic więc dziwnego, że jej właściwości sprawiają, że:

-oczyszcza organizm z toksyn,

-jest rozpuszczalnikiem substancji odżywczych,

-umożliwia formowanie i przełykanie kęsów pokarmu,

-wpływa na właściwe działanie enzymów trawiennych,

-reguluje temperaturę ciała,

-chroni narządy wewnętrzne, w tym mózg oraz gałkę oczną.

Od czego zatem zależy zapotrzebowanie organizmu na wodę?

To ile wody potrzebujemy wypić każdego dnia uwarunkowane jest od takich czynników jak: płeć, wiek, rodzaj i poziom aktywności fizycznej, rodzaj diety oraz temperatura ciała. Poza tym istotny wpływ mają panujące w danym momencie warunki atmosferyczne – wiatr, wilgotność powietrza, temperatura – o czym często wiemy ale zwykle zapominamy. Zapotrzebowanie na wodę zwiększa się natomiast wraz ze wzrostem temperatury naszego otoczenia oraz przy niskiej wilgotności powietrza. Co ciekawe niska temperatura oraz duża wysokość nad poziomem morza również wymagają zwiększenia dawki nawodnienia.Pić więcej trzeba gdy jesteśmy osłabieni, gorączkujemy lub mamy biegunkę. O większą ilość wody muszą zadbać też osoby na dietach: wysokobiałkowych, bogatych w błonnik oraz o podwyższonej zawartości sodu.

Jeśli jesteś mamą.

Kobiety muszą pamiętać również o tym, że zapotrzebowanie na wodę jest większe w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Ile wypić?

To ile litrów wody powinno się pić dziennie, można obliczyć stosując dwa nieskomplikowane  przeliczniki:

-pierwszy to ilość wody a masa ciała – 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała dziennie,

-drugi to ilość wody a wydatkowane kalorie – na każde 1000 kcal zaleca się 1000 ml wody dziennie.

W tej kwestii przydatny będzie kalkulator wody, znajdziecie do bez problemu w sieci, natomiast warto korzystać ze sprawdzonych źródeł.

Do zalecanych ilości wlicza się zarówno wodę pochodzącą ze wszystkich napojów, jak i zawartą w produktach żywnościowych. Kobiety ciężarne do powyższych wartości powinny dodać około 300 ml wody dziennie, a karmiące piersią – około 750 ml wody dziennie.

Czy wody można wypić za dużo?

Choć brzmi to nieco absurdalnie i zdarza się to znacznie rzadziej to wodę można również przedawkować. Jak to możliwe? Nadmierne spożycie płynów, zwłaszcza o niskiej zawartości elektrolitów, może być przyczyną zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Dlatego powinniśmy uzupełniać płyny dobrej jakości wodą o optymalnej ilości minerałów.

W jaki sposób najlepiej nawadniać organizm?

Regularnie, ale w małych ilościach, tj. 100-150 ml, wypijając je powoli. Napoje przeznaczone do picia powinny być co do zasady chłodne, w gorącym otoczeniu ich temperatura może być natomiast nieco wyższa. Podczas mrozów wskazane są z kolei napoje ciepłe lub o temperaturze pokojowej.

Jaką wodę wybrać?

Na rynku dospanych jest całe spektrum wód o różnych właściwościach – zarówno tych zdrowotnych, dedykowanych sportowcom, jak i kobietom w ciąży. Wybierz co najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, stylowi życia i wbrew pozorom kubkom smakowym bo smak wody może być różny w zależności chociażby od tego gdzie i w jaki sposób jest wydobywana, czy jest naturalna czy wysoko mineralizowana. Czytaj etykiety.

Jaki jest nasz wybór?

Woda, która nie poddawana jest żadnym procesom poza filtracją i napowietrzaniem. Jest średniozmineralizowaną i możemy pić ją przez cały dzień, ale przede wszystkim nie sprawia, że rozpuszczane w niej suplementy tracą swoje właściwości… bo nie każda z wód się do tego nadaje.

Zatem…

Nieważne, czy jesteś zawodowym sportowcem czy ambitnym amatorem. Niezależnie od tego czy jesteś osobą aktywną, na jakim poziomie trenujesz, czy może w ogóle sport nie jest Ci bliski powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe nawodnienie. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowym czynnikiem do utrzymania wytrzymałości oraz zmniejszania ryzyka powstawania urazów.

tekst: S.WS.

fotografia: M.Dratwa