TATRA FEST: Spotkanie pasji, przygody i wspólnego działania w samym sercu Tatr już w weekend od 23 do 25 czerwca w Zakopanem.

Legendy polskiego himalaizmu – Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki czy Ryszard Pawłowski, setki biegaczy górskich na pięknych i piekielnie trudnych trasach Tatr, edukacyjne spotkania dla dzieci o ekologii i kontakcie z naturą, eventy z przewodnikami tatrzańskimi i edukatorami Tatrzańskiego Parku Narodowego, akcja charytatywna i gwiazdy czytające dzieciom swoje najważniejsze bajki z dzieciństwa – to wszystko na zbliżającym się TATRA FEST w Zakopanem!

TATRA FEST to przede wszystkim biegi górskie na kilku różnych dystansach. Niezwykła okazja, aby sprawdzić się na kultowych trasach, jak i na zupełnie nowych szlakach biegowych. Największym wyzwaniem jest udział w TATRA FEST BIEG czyli Mistrzostwa Polski Skyrunning Ultra 2023. Uczestnicy będą musieli pokonać trasę porównywaną, pod względem przewyższenia, do niemal dwukrotnego wejścia z Everest Base Camp na szczyt Mount Everest. Startują o świcie i mają 16 godzin na przebiegnięcie aż 65 kilometrów. – To spektakularna trasa, dzięki której uczestnicy mają niepowtarzalną szansę przebiec prawie całe Tatry – mówi Magdalena Ziaja-Żebracka, organizatorka festiwalu. – Czeka nas już 6 edycja tego biegu, a po każdej słyszę, że dla wielu naszych biegaczy uczestnictwo w tym biegu to doświadczenie życia i start, do którego przygotowują się przez cały rok.

TATRA RACE RUN to kolejna wyjątkowa inicjatywa w ramach festiwalu, ukłon w stronę pierwszych Polaków, którzy w 1925 roku, szokując lokalną społeczność postanowili przebiec 25kilometrową, trudną trasę. Wydarzenie to w tamtym czasie wywołało wiele kontrowersji. Tatra Race Run prawie w 90% odwzorowuje oryginalną trasę Chodu Tatrzańskiego sprzed prawie 100 lat. Jednocześnie współczesna trasa jest edycją Pucharu Świata w biegach górskich WMRA – na pokonanie tego dystansu zawodnicy mają sześć i pół godziny.

Oprócz sportowych emocji, TATRA FEST to również okazja do spotkania osób, które cenią sobie kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Na zawody przybywają nie tylko wprawieni w biegach górskich uczestnicy, ale także ich rodziny i przyjaciele. Dla nich jest właśnie TATRA CROSS czyli bieg dla wszystkich, z dystansem 10 km.

W ramach TATRA FEST w niedzielę 25 czerwca odbędzie się także TATRA FEST KIDS czyli impreza sportowa dla dzieci o charakterze charytatywnym, mająca na celu wsparcie podopiecznych z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zakopanem. – Żeby zbiórka miała sens i faktycznie poprawiła jakość życia podopiecznych PSONI, zapytaliśmy ich, o czym marzą – mówi Magdalena Ziaja-Żebracka, organizatorka Tatra Fest. – Ich marzeniem jest zabawa w bezpiecznych warunkach, kawałek dzieciństwa, którego nigdy nie mieli. W tym roku zbieramy zatem fundusze na specjalistyczną huśtawkę dla osób na wózkach inwalidzkich. Jej koszt to ponad 30 tysięcy złotych.  Z oczywistych względów PSONI nie stać na taki wydatek. Ale wspólnie możemy pomóc w realizacji ich marzeń!

W programie TATRA FEST KIDS między innymi: bieg przygodowy z przeszkodami dla dzieci,  event „Bajki mają moc” czyli Przyjaciele gór czytają dzieciom, wycieczka z edukatorem z Tatrzańskiego Parku Narodowego, warsztaty edukacyjno-artystyczne w Muzeum Tatrzańskim i nauki udzielania pierwszej pomocy. W strefie mety na uczestników czekać będzie także stoisko Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie najmłodsi będą mogli uczestniczyć w grach i zabawach edukacyjnych, a także wziąć udział w pokazach strażackich Komendy Powiatowej PSP w Zakopanem.

Podczas poprzednich edycji TATRA FEST gościło wiele osobistości ze świata sportu i alpinizmu, m.in.: Marcina Świerca, Kasię Solińską, Romana Ficka, Roberta Farona, Natalię Tomasiak, Kasię Wilk, Iwonę Januszyk, Marcina Kubicę, czy Justynę Kowalczyk-Tekieli. W tym roku do udziału w imprezie zaproszone zostały tuzy polskiego himalaizmu, gwiazdy świata sportu i kultury. Swoje ulubione bajki z dzieciństwa przeczytają m.in: Piotr Pustelnik (jako trzeci Polak – po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim – zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie 14 szczytów o wysokości powyżej 8 tys. m n.p.m.) Krzysztof Wielicki (piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum), Ryszard Pawłowski (zdobywca 11 głównych ośmiotysięczników).

Zapraszamy wszystkich entuzjastów sportu, przyrody i zdrowego stylu życia do udziału w TATRA FEST. To doskonała okazja do spędzenia czasu w najpiękniejszym polskim górskim miasteczku, przejazd kolejką Polskich Kolei Liniowych na zachwycający Kasprowy Wierch czy popularną Gubałówkę oraz wsparcia wartościowych inicjatyw charytatywnych.

Więcej informacji na temat poszczególnych tras, map oraz regulaminu dostępnych jest na stronie internetowej: https://tatrafestbieg.pl/.

Organizatorem TATRA FEST jest Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim.

materiał prasowy: Tatra Fest