Za nami 4 dni wrażeń związanych z 17. Edycją Festiwalu MOC GÓR. Spotkania tematyczne, wykłady, warsztaty, Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Puchar Świata w Biegach Górskich WMRA – Tatra Race Run, Nagroda Taternika, aktywności outdoorowe z akademią górską na czele. Sporo emocji, czołowi wspinacze oraz ludzie gór w jednym miejscu – w samym sercu Podhala – Zakopanem.   

Trzeba przyznać, że niewiele jest w kalendarzu górskim tego rodzaju wydarzeń – o tak bogatym i interesującym programie, których jakość i poziom realizacji sprawia, że nawet osoby mniej związane z górami pragną być jego częścią. Festiwal MOC GÓR wyrósł na szesnastoletniej tradycji Spotkań z Filmem Górskim, a jego nowa odsłona i wciąż rozrastający się program – rok w rok – dopisują do swojej historii nowy niepowtarzalny rozdział.

Po pierwsze…  film

Festiwal to tradycyjnie wielkie święto filmu górskiego. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowano 31 produkcji z rożnych części świata – Polski, Francji, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, USA, Hong Kongu, Nepalu, Izraela, Norwegii, Szwajcarii, Rosji oraz Iranu – w tym 17 filmów premierowo. Wśród zaproponowanej kinematografii nie zabrakło również wątków ekologicznych (współpraca z Green Film Festiwal z Krakowa).

Dalej… książka, spotkania tematyczne, warsztaty

Harmonogram wydarzenia zaplanowany od czwartku do niedzieli to intensywny, a jednocześnie różnorodny cykl prelekcji z udziałem wybitnych postaciami polskiego himalaizmu, autorskich spotkań, czas wspomnień i refleksji nad podjętymi wyzwaniami i zrealizowanymi marzeniami. Kiedy za drzwiami klimatycznego kina „Sokół” dyskutowano o ponad 40 latach wyścigu o pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki, podwójnym sukcesie wyprawy na Laila Peak, bieganiu bez granic, domu bez adresu i wielu innych tematach, inni (w większości pierwszy raz) mieli okazje wspiąć się na Mnicha, Żabią Lalkę czy Mięguszowiecki Szczyt Wielki. W ofercie znalazły się także m.in. rowery enduro, warsztat poruszania się w terenie eksponowanym, fast hiking, i coś specjalnie dla dziewczyn od zespołu Tatra Girls. Było w czym wybierać ale wydaje się, że podczas tegorocznej edycji festiwalu outdoorowe aktywności zdecydowanie grały pierwsze skrzypce. 

Kobieca moc gór

W przygotowanym programie najbliższy naszemu sercu stał się cykl wyzwania Kobieca MOC GÓR podczas którego ultra women w składzie – Magda Gorzkowska, Ania Tybor oraz Zuza Witych opowiedziały o swoich pasjach i najbliższych celach „od wewnątrz”. Trzy odważne kobiety i trzy różne drogi na szczyt – od freeridowej, przez skialpinistyczną po lekkoatletkę z himalajskimi aspiracjami. Spotkanie podczas którego kobieca moc gór stanęła naprzeciw mocy gór. Jak zdradzili nam organizatorzy w przyszłym roku kobiecy panel pojawi się w jeszcze szerszej odsłonie.

Zupełnie nowy… debiut Tatra Race Run

W tym roku dyrektor festiwalu – Magdalena Ziaja-Żebracka zainspirowana prawie 100 letnią historią chodu tatrzańskiego zaprosiła biegaczy do rywalizacji na wysokogórskiej trasie w ramach w Pucharu Świata w Biegach Górskich WMRA. Na 24 km trasie o 1700 m przewyższeniu zmierzyło ponad 400 zawodników, by ostatecznie na podium stanąć w składzie:

KOBIETY

Charlotte Morgan

Gaggi Alice

Iwona Januszyk

MĘŻCZYŹNI

Marcin Kubica

Łobodziński Piotr

Aymonod Henry

Urzeczywistnić marzenia…

17 edycja Festiwalu Moc Gór  bez wątpienia pokazała, że zainteresowanie tematyką górską, w różnych jej odsłonach, z roku na rok rośnie. Uczestnicy zmotywowani spotkaniami z „ludźmi gór” nie chcą już tylko słuchać, lecz próbują samemu podejmować wyzwania – realizować swoje mniejsze i większe marzenia. Wśród nich co raz częściej, licznej i odważniej swój ślad pozostawią kobiety.

tekst: S.WS.

fotografia: FMG